Kangal Balıklı Kaplıcası & Sivas

 
 
Ulaşım ve Konaklama

Ulaşım :

Uçak yolculuğunuz kaplıcamızda başlıyor ve gideceğiniz son noktaya kadar aynı rahatlık ve kolaylıkla devam ediyor. En fazla 5 yolcu taşıyan, klimalı, VIP donanımlı Volkswagen karavelle marka araçlar ile kaplıcamızdan havaalanına veya havaalanından kaplıcamıza ulaşmanın rahatlığını, bir tarife veya rotaya bağlı kalmaksızın yaşayabilirsiniz. Havaalanı transfer hizmeti  Sivas, Ankara, Kayseri ve Malatya sınırları içerisinde  servis vermektedir.

Caravelle VİP MİNİBÜS İÇ RESİM

Caravelle iç resim

Konaklama :

Kaplıcada (4) dört farklı kısım konaklama imkânı bulunmaktadır. Bu kısımların hepsi yaz sezonu boyunca hizmet vermekle beraber kıs sezonunda sadece 1. Ve 2. Kısım konaklama imkânı hizmet vermektedir. Bu kısımlar içerisinde kı tefrişler ve kişilerin gelir seviyeleri göz önünde bulundurularak farklı fıyatlandırılmıstır.1. Ve 2. Kısım otel odaları aynı bina içerisinde bulunmaktadır. Ortak hizmet veren tam otomatik asansör bulunmaktadır. 1. Kısım odalarımızın diğer odalardan farkı; oda standartlarında buzdolabı, televizyon, gömme banyo ve bu banyoda termal kaplıca suyu, aynı zamanda günün belli saatlerinde kablolu internet bağlantısı bulunmasıdır. Odalarımız bir, iki ve üç kişi kapasitelidir. 1. Ve 4. Kısım odalarımız en fazla 2 yatak kapasitelidir. Otel odaları 48 adet 1. Kısım 24 adet 2. Kısım 3 adet süit olmak üzere toplam 75 adettir. Süit odalar ekstra olarak oturma odası ve balkon bulundurmaktadır. Süit odalarımız beş yatak kapasitesine kadar çıkmaktadır. Bütün odalarımızda kaplıcamızın selenyumlu, termal şifalı suyu bulunmaktadır. Bütün konaklama imkânlarında sağlık acısından havlu ve terlik terlik bulunmamaktadır. 1. Ve 2. Kısım odalarımız alttan ısıtmalı, merkezi kalorifer sistemi ile kışında hizmet verebilecek hale getirilmiştir. Ayrıca kıs için müşterilerimizin olumsuz hava şartlarından etkilenmemeleri için otel odalarından havuzlara alttan ısıtmalı kapalı geçit bulunmaktadır.

Kaplıcamız

Balıklı kaplıca Sivas ili sınırları içerisinde; il merkezine 90 km uzaklıktaki kangal ılcesının 13 km kuzey doğusunda bulunan hamam deresi (Top ardıç deresi) vadisinde yer alan, balıklı kaplıca- yılanlı çermik adlarıyla da anılan kaplıcadır. Balıklı kaplıcanın bulunduğu vadi boyunca güneye doğru gidildikçe diğer bazı kaynaklara da rastlanmaktadır. Bunların debisi en fazla olanı; kangal ilçesine bağlı kalkım köyünde bulunan kalkım kaplıcasıdır. Bu kaynak suyunda da kangal balıklı kaplıca da yasayan aynı tur balıklara rastlanmaktadır. Rakımı 1425 m olan balıklı kaplıca da kaynaklar, kuzey-güney doğrultusunda dizilmiş olup 5 ayrı yerden kaynak almaktadır. Kaplıca suyu aslında belirli bir kaynak noktasından çok, kum tasları arasından yaygın olarak yüzeye çıkmakta ve dere kenarı boyunca sızıntılar oluşmaktadır. 1917 yılında sazlık bir alan olan kaplıca, 1966 yılında dört adet havuz ve iki katlı 16 odalı bir motel ile hizmete açılmıştır. Günümüzde ise dört kısım otel, altı havuz, 16 adet özel banyo, lokanta, market ve cay bahçesi hizmet vermektedir.

Kangal balıklı kaplıca, ülkemizde deri hastalıklarından; sedef hastalığı (psorıasıs) ve romatizmal hastalıkların tedavisinde un yapmış bir kaplıcadır. Bu kaplıcamızın önemi; suyun kimyasal özelliklerinden ve içinde yasayan balıklardan ileri gelmektedir. Kaplıca suyunun 35 C olması ve kimyasal içeriği nedeniyle çeşitli hastalıkları tedavi edici yöre halkı tarafından bilinmekte olup, bu tedavi özelliğinin tüm ülke ve dünya geneline yaygınlaştırılmasına çalışılmaktadır. Diğer taraftan kaplıca suyunda yasayan balıkların insan vücuduna saldırırcasına gelmeleri hastalıkların bu balıkların iyileştirdiği düşüncesi de oldukça yaygındır. Kaplıcanın bu yönü araştırıcıları fiziksel, kimyasal, jeolojik, biyolojik ve klinik bulgular elde etmeye yollandırmıştır. Diğer taraftan pek çok cilt hastası ( yurt içinden-yurt dışından ) kaplıcaya gelmekte ve belirli surelerle havuza girip balık-su” tedavisi gördükten sonra iyileştiklerini ifade etmektedirler. Kaplıcanın 2003 tarihinde sağlık bakanlığı tarafından sağlık tesisi olarak tescili yapılmıştır.

Kangal balıklı kaplıca; ülkemiz termal kaplıcaları içerisinde kendine özgü bir yeri vardır. Tedavi özelliği itibarı ile dünyada bir benzerinin bulmanın mümkün olmadığı kaplıca, ilmi ve tıbbı bir mucizeyi “sedef hastalığını tedavi ederek” sergilemektedir.

36-37 derece sıcaklıktaki kaplıca suyunda bulunan balıkların mucizevi bir şekilde tedavi yöntemi uygulaması bu kaplıcanın ununu ve özelliğini daha da artırmaktadır. Çünkü modern tıp da şimdiye kadar fayda görmeyen dünyanın her yerindeki cilt hastalıkları için Kangal balıklı kaplıcası en son umut kaynağı olmaktadır.

Tahriş olmuş durumdaki veya herhangi bir enfeksiyondan oluşmuş cilt dokusundaki yaraları; egzama, cerahatli sivilceler ve hatta tıpta tedavisinin imkânsız olduğu bilinen “sedef” hastalığı gibi cilt hastalıkları 2-10 cm. Büyüklüğündeki cyprınıde (sazangiller) familyasından cyprınıon macrostamus (beni balığı) ve garra rufa (yağlı balık) türündeki balıklar tarafından ıyılestırılmekte ve izleri kaybolmaktadır.

Kaplıcada ilk kez yıkananlar ellerinde olmayarak tarifi mümkün olmayan bir ürperti yasarlar. Çünkü suya girer girmez, ince, kahverengi, grı, bej rengindeki sazan ve kaya balığı turu balıkların hastanın etrafında dolaşmaya ve ciltte hastalık belirtisi olan yerleri temizlemeye başladıklarını görürler. Hastaların balıklara alışmaları 2-3 gün sürer. Dişleri olmayan bu balıklar, 36-37 derece sıcaklıktaki suyun yumuşatmış olduğu kabarık yara kabuklarını yavaş ağız (dudak) hareketleriyle acıtmadan ve kanatmadan kopararak cilt pürüzsüz hale gelinceye kadar temizler. Tedaviden olumlu sonuç alınması için üç hafta (21 gün) suresince günde 2 seans şeklinde 4 er saat havuza girmek ve toplam 8 saat suda kalınması gerekmektedir. Ayrıca, sabahları aç karına birkaç bardak şifalı sudan içmeyi ihmal etmemek gerekir. Diğer taraftan yerden kaynayan su ıkındık kabarcıkla ve balıkların vücut üzerinde yaptığı darbelerle vücutta bir gevşeme ve dinlenme görülmektedir. Tedavi tamamen yan etkisiz olup, kesinlikle herhangi bir ilaç kullanılmamaktadır.

Vücut ısısına eşdeğer olan 36-37 derece deki kaplıca suyu sıfa özelliğinin yanı sıra berrak, kokusuz aktığı yerde hiç bir çökelti bırakmamaktadır. Kaplıca suyunda kalsiyum, magnezyum, selenyum ve bikarbonat gibi iyonlar çok miktarda bulunmakta olup, banyo için elverişli. Romatızmal hastalıklara, sınır hastalıklarına, kırık, çıkık, ezik ve bazı durumlarda kireçlenmeye, sabahları aç karnına şifalı su içmek (günde en az 1.5lt) ve banyo yapmak kaydıyla basta ülser olmak üzere böbrek hastalıklarına kesin tedavi sağlamaktadır.

Kaplıca kırsal bir alanda olup, yeşil bir vadi ıcerısındedır. Bayanlar ve erkekler için ayrı ayrı girilebilen iki adet ustu acık, iki adet ustu kapalı havuz ile iki adet yüzme havuzu ve soyunma yerleri mevcuttur. Havuzlar günde 1500 kişiye kadar hizmet verebilme kapasitesindedir.

Tedavi edilebilen hastalıklar

Sedef hastalığı (tıp dilinde: psoriasis), bir tür multifaktöryel etiyolojili deri hastalığı. HLA-Cw6 doku uygunluk antijeni birçok türündegenetik yönü oluşturur. Bu nedenle bazı hastaların ailelerinde de hastalık görülebilmektedir. Bazı ilaçlar ve duygusal dalgalanmalar hastalığı ortaya çıkarabilir veya aktifleştirebilir.

Stres, sedef hastalığını artıran faktörlerin başında gelmektedir. Ayrıca boğaz ve vücutta meydana gelen enfeksiyonlar, özellikle çocuklardaki damla tipi sedefi tetikleyen nedenlerdendir.

En sık görülen formu plak tipi sedef olup deride, özellikle diz, dirsek ve sakrum denen kuyruk sokumunda kızarıklık, pullanma ve deride dökülme ile karakterizedir. Fakat hastalık başka şekillerle de görülebilmektedir.

Hastalık birçok şekilde görülebilir. Hastalığın şiddeti, süresi, vücutta dağılımı ve şekli kişiden kişiye değişiklik gösterir. Sıklıkla acık kırmızı renkli lekeler şeklinde baslar. Zaman içinde genişleyerek üzerinde pullar gelişir. Yüzeydeki pullar kolaylıkla kaldırılabilirken, altta yerleşenler deriye daha yapışıktırlar. Bu kabuklar kaldırıldığında deri kanamaya hassasiyet gösterir. Bu kırmızı alanlar genişleyerek oldukça büyük alanları kaplayabilirler. Diz, dirsek, kasıklar ve cinsel bölge, kollar, bacaklar, avuç içi ve ayak tabanı, saclı deri sedefin sık görüldüğü alanlardır. Daha çok hep aynı alanlarda görülme eğilimindedir.

Tedavi : Hastalığın oluşum şekliyle ilgili pek çok araştırma ile birlikte çok çeşitli tedavilerde uygulanmaktadır. Ama tüm tedavi yöntemlerinde de hastalığın tekrar edebileceği akılda tutulmalıdır. Hastalığın tekrarında hastanın içinde bulunduğu ruhsal durumun belirgin bir rolü ve önemi vardır. Kaplıca ve iklim tedavisi uzun yıllardan beri çeşitli hastalıkların tedavisinde uygulanan doğal yöntemlerdendir. Balıklı kaplıca ilimizde sedef ( Psoriasis ) hastalığının tedavi amacı ile yaygın olarak başvurdukları, suyu, iklimi ve balıklarıyla ilgi çekici bir oluşumdur. Balıkların skumları temizlemesi, suda bulunan selenyum, yüksek rakımdaki doğal ultraviyolesi ile sedef tedavisinde olumlu sonuçlar elde edilmektedir.

Kaplıcamızda Tedavi Olacakların Uyması Gereken Kurallar

 

 • Sabah aç karnına 2-3 bardak kaplıcamızın doğal selenyumlu suyundan içilmelidir.
 • Kaplıcamızın selenyumlu suyunu içen hasta kahvaltısını yaptıktan sonra havuza girer.
 • 37 C’de yaşayan dünyada eşi benzeri bulunmayan kaplıcamız balıkları görev olarak 3 çeşittir. ( Bilimsel olarak 28C üzerinde balık yaşamamaktadır )
 • Cilt hastalıklarının tedavisinde en etkili olduğu bilinen selenyumun bulunduğu kaplıcamız suyu ile birlikte doktor balıklarla tedaviye başlanır.
 • Tedavi süresi Sedef hastalığı için 21 gündür günde 2 seans şeklinde toplam 4-5 saat havuza girilmelidir. Seanslar saat 08:00 – 12:00 ve 14:00 – 18:00 arasındadır.
 • Havuzlara girişte kulak tıpası kullanınız.
 • Tedavi müddetince alkol kullanılmamalıdır.
 • Tedavi müddetince sedefle ilgili hiçbir ilaç kullanılmamalıdır.(Nemlendirici kremler hariç.)
 • Havuzdan çıktıktan sonra kuruluğu engellemek için cilt nemlendirilmeli.
 • Kuralları yerine getiren sedef hastaları %95 netice alarak kaplıcamızdan ayrılırlar.
 • Cildinizin en büyük dostu selenyum şifalı suyumuzun her litresinde 0,01 ml/gr bulunmaktadır.
 • Kaplıcamızda sedef dışında tedavisi mümkün olan deri hastalıkları egzama,nörodermatit ve vitiligodur.

Egzama

Şekiller ne olursa olsun, üstderide dokusal bir birime her zaman rastlanır: egzoseroz ve sponijoz (süngerleşme). Maphigi mukoza cisimcikleri oluşan sıvıyı emer, hücreleri birbirinden ayırır, sonra desmoslarda hücreleri birleştiren bağları koparır ve üsderinin içinde kabarcık oluşmasına yol açar.Böylece egzama birçok evreden geçer: kızarıklık, kabarcıklanma, akıntı ve (kabarcıklar kuruduktan sonra) parlaklık ve pullanma.

Fakat bu evrelerin hepsi birden bulunmayabilir, çoğu zaman bunlardan biri üstün durumdadır. Egzama akut olabileceği gibi (genellikle akıntılı ve çok kaşıntılı) süreğen de (kronikleşme) olabilir. (o zaman daha çok kızarıklık ve pullu, zaman zaman kabarcıklı ve değişik şiddetle kaşıntılı).

Yer yer madeni para biçiminde olabileceği gibi yaygın da olabilir. Bazı yerleşim bölgeleri karakteristiktir.

Ellerde disidroz görünümündedir. Memelerdeki egzama her zaman çift taraflıdır ve çoğu zaman bir uyuz belirtisidir. Memede, bir yanda egzamaya benzer bir deri hastalığı görüldüğünde Paget deri hastalığı akla gelmelidir (kanser hastalığı).

Hizmetlerimizden yararlanmak ve daha detaylı bilgi almak için iletişim numaralarımız :

Telefon numaralarımız
TEL: 0346 469 11 51 TEL: 0346 469 11 52
TEL :0346 469 11 53 FAX: 0346 469 10 30
Adres : Kavak köyü mevkii. Kangal / Sivas

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !